Reklaam:Psühhiaatriahaiglad on ülerahvastatud

Psühhiaatriakliinikutes on tänavu kevadel nii palju patsiente, et kasutusele on tulnud võtta välivoodid. Järjest enam aga vajavad psühhiaatrilist abi lapsed, kelle hulk on masu ajal kolmandiku võrra kasvanud.

Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) psühhiaatriakliiniku juhataja Kaire Aadamsoo sõnul on psühhiaatrias keeruline see, et väga raske on midagi planeerida – kui inimene juba psühhiaatriasse pöördub, on tal kohe abi vaja. Plaanilised järjekorrad aga ulatuvad nii PERHis kui ka Lääne-Tallinna keskhaigla psühhiaatriakliinikus juunisse.

PERHi kliinikus on 216 voodit ja tavaliselt on ööpäevas 211 haiget. Eile hommikul oli seal aga 218 patsienti ja välivoodite kasutamine tavaline – suitsiidsete mõtetega inimene tuleb haiglasse võtta kohe, mitte kahe kuu pärast.

Aadamsoo selgitas, et kui õhtul tuleb näiteks joobes inimene ja väidab, et tal on suitsiidsed mõtted, võetakse ta kohe haiglasse. Ja kui vaba voodit pole, tuleb appi välivoodi. “Aga hommikul saab ta kaineks ja ütleb, et kellel siin enesetapumõtted olid, minul küll mitte,” tõi Aadamsoo näite, et kaua inimene välivoodis ravil olema ei pea.

Põhjus, miks on psühhiaatriakliinikud just praegu täis, on Aadamsoo sõnul selles, et aprill on halva meeleolu kuu. “Mai algusest muutub lahedamaks, sest inimesed hakkavad juba aiatöid tegema ja neil on tegevust rohkem,” ütles Aadamsoo. Ta lisas, et suved on üldiselt rahulikud. Mullu sulgesid nad suveks ühe osakonna täiesti.

Samas eeldasid psühhiaatrid, et sügisel on neil ravil rohkem inimesi. “Arvasime, et inimesed lihtsalt ei julge arsti juurde tulla, sest osakond oli tühi,” rääkis Aadamsoo. Kuna masendus ja depressioon jõuab inimesteni hilinemisega, on sel sügisel inimesi haiglas kindlasti rohkem kui mullu, pakkus ta.

Raske aeg toob kliinikusse järjest enam töötuid, mullu oligi rohkem ravil meeleoluhäirete ja depressiooniga patsiente kui 2008. aastal. PERHi kliinik töötute käest visiiditasu ei võta. “Kui tal on vaja maksta visiiditasu 50 krooni ja kõige odavam antidepressantide kuur maksab 50 krooni, siis on 100 krooni tema 1000-kroonise sissetuleku juures ikka suur raha,” põhjendas Aadamsoo.Reklaam:


Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

error:
Copyright © NordenBladet 2008-2021 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service