Reklaam:USA aktsiaturgudel ajaloo kehvim aastakümme

Pea 200 aasta pikkuse ajaloo jooksul pole USA aktsiaturgudel olnud nii kehva aastakümmet kui äsjalõppev, kirjutab The Wall Street Journal.

Tänu kahele langusperioodile ehk karuturule on New Yorgi börsil kaubeldavate aktsiate hinnad alates 1999. aasta lõpust langenud keskmiselt 0,5 protsenti aastas. Periood on olnud valusaks õppetunniks tavalisele investoritele, sest parem oleks olnud investeerida kas võlakirjadesse või kulda. Isegi raha peitmine madratsi alla oleks olnud parem investeerimisidee kui aktsiad, kirjutab majandusleht.

Paljud investorid läksid julgeks pärast 1980ndaid, kui aktsiaturg hakkas tõusma ning päädis järgmise kümnendiga, mil aktsiate hinnad kerkisid keskmiselt 17,6 protsenti aastas. Üheksakümnendad olid USA aktsiatele ka ajaloo parim aastakümme. Seetõttu muutusid aktsiate hinnad liiga kalliks, ettevõtted hakkasid maksma vähem dividende.

Kaks nädalat enne 2009. aasta lõppu on selge, et aastakümme on kehvim alates vähemalt 1820. aastast, millest alates usaldusväärsed andmed aktsiaturgude kohta on saadaval, lausus ajalehele Yale Ülikooli professor William Goetzmann. Selleks, et olla parem 1930ndatete Suure Depressiooni aegsest 0,2protsendilisest keskmisest langusest, peaks USA aktsiaturg tõusma veel enne aasta lõppu 3,6 protsenti.

Viimased kümme aastat on USA aktsiaturgudele investeerinutele olnud tõeline õdusunenägu, kinnitas ajalehele varahaldusfirma Ibbotson Associates peaanalüütik Michele Gambera. Samal ajal kui finantsturud üleüldiselt kerkisid, tuletab viimane dekaad meile meelde, et aktsiaturud võivad ka pikas perspektiivis langeda.

„Seda ei juhtu sageli, aga seda juhtub,“ lisas ta.

Veel hullem paistab olukord siis, kui võtta arvesse ka inflatsioon. S&P 500 indeks langes inflatsiooni arvestades 3,3 protsenti, samal ajal kui 30ndatel toimus tolleagset deflatsiooni arvesse võttes 1,8protseniline tõus.

 Reklaam:


Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

error:
Copyright © NordenBladet 2008-2021 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service