Reklaam:Yom Kippur – Suur lepituspäev

Tänavu algab Yom Kippur 17. septembri õhtul ja kestab 18. septembri õhtuni. Suurim juudi õpetlane , rabi Moshe ben Maimon – akronüüm , RaMBaM kirjutas : “Suur lepituspäev on andeksandmise päev. See on kahetsuse ja meeleparanduse päev igaühele , nii üksikisikule kui ühiskonnale. Samas on see Iisraeli andekspalumise – ja andeksandmise kõrghetk. Sellepärast peab igaüks suurel lepituspäeval meelt parandama ja oma patud üle tunnistama”.

Jom-Kipuri (hbr.Lepituspäev) püha peetakse Tishreikuu 10.päeval. Sellel juutide kõige pühamal päeval tunnistatakse üles patud ja palutakse need andeks – see on Iisraeli rahva kõige suurem püha nädalase sabatiaja kõrval. See on kõikide pattude andestamise päev, mil J-al andestab neile, kes oma patte kahetsevad, kuid see on ka paastu – , aga samuti rõõmupäev. Sel päeval loetakse palveid surnud anemate mälestamiseks.(hbr.Jizkor). Mainigem, et kõik tööd ja toimetused, mis on keelatud sabatipäeval, on keelatud Jom-Kipuri ajal.

See aasta tähtsaim püha algab igas koguduses Kol nidrei palvega… Enne päikeseloojangut avatakse sünagoogi püha laegas (hbr.Aron Kodesh) ja kaks või enam rabi või aukülalist võtavad laegast välja Toorarullid , jättes laeka uksed pärani lahti. Rabid kõnnivad ümber Bima (Tooralugemise poodium) ja üks neist lausub “Valgusega on üle külvatud õige inimese rada ja puhtsüdamlikele olgu rõõm!”

Seistes kantorist (eestpalvetajast) vasakul ja paremal , lausutakse koos “J-la koguduse nõusolekul me lubame palvetada koos patustega!” Selle järel lausub kantor kolm korda Kol nidrei (Kõik tõotused) palvet.

Rosh-Hashana ja Jom-Kipuri “karmid ja ranged” pühad kutsuvad üles igaüht hingepuhastumisele ja armule , me ainu J-la armule lootmisele , me Toora käskude täitmisele igaühe poolt , kelle soontes tuksub juudi veri.

Kasulikke linke (inglise keeles):
Yom Kippur Guide
Yom Kippur Mega-Site
Global Yom Kippur Service Locator
Holiday Study & Insights
Yom Kippur Stories
High Holiday Shopping
Yom Kippur Kids’ Zone
Yom Kippur Audio Classes, Videos & Songs

 Reklaam:


Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

error:
Copyright © NordenBladet 2008-2021 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service