India uus jälgimissüsteem teeb NSA-le silmad ette

Kui läänemaailmas kütab veel ikka kirgi Edward Snowdeni paljastatud NSA jälgimisvõrgustik, siis Indias tehakse midagi palju hullemat ilma suurema kärata. Nimelt on India algatanud ulatusliku jälgimisprogrammi, mis annab julgeolekuagentuuridele ja isegi maksuametnikele võimaluse vaadata nii inimese e-kirju kui ka kuulata pealt telefonikõnesid ilma kohtute või parlamendi loata.

Maailma suurima demokraatliku riigi süsteem peab valitsuse sõnul aitama kaasa rahvuslikule julgeolekule, kuid teeb ettevaatlikuks kõik need, kes privaatsust oluliseks inimõiguseks peavad. “Kui India ei taha paista autoritaarse režiimina, on neil vaja olla läbipaistev selle osas, kellel on õigust andmeid koguda, milliseid andmeid kogutakse, kuidas seda kasutatakse ning kuidas on tagatud õigus privaatsusele,” ütles New Yorgis baseeruva inimõiguste organisatsiooni Human Rights Watch internetispetsialist Cynthia Wong.

Keskne monitooringusüsteem (Central Monitoring System, CMS) kuulutati välja 2011. aastal, kuid mingit avalikku arutelu pole toimunud ning ka valitsus pole eriti selgitusi jaganud, kuidas süsteem töötab.

Valitsus alustas süsteemi sisseviimisega haldusüksuste kaupa selle aasta aprillist ja lõpuks peaks selle abil olema võimalik jälgida kõiki 900 miljonit telefoniliide ja mobiilide ning 120 miljonit internetikasutajat. Selle aasta lõpuks peaks süsteem olema üleval 10 piirkonnas 22-st.

India siseministeeriumi kõneisik ütles, et temal süsteemi kohta detaile ei ole ning seega ei oska ta kommenteerida. Telekommunikatsiooniministeerium ei vastanud päringutele aga üldse. India ametiisikud on juba öelnud, et detailide avaldamine pärsiks projekti efektiivsust. Üks ametnik ütles otse välja, et kõikidel riikidel on sarnased jälgimisprogrammid, mis õigustab sarnase süsteemi ülesseadmist ka Indias. Anonüümseks jääda palunud ametnik ütles veel, et: “Te näete terroriste vahele jäämas, te näete kuritegusid, mida takistati. Te vajate jälgimist. See on selleks, et kaitsta teid ja teie riiki.”

India uus süsteem võimaldab erinevate allikate ütluste kohaselt nii kõnede pealtkuulamist, e-kirjade ja tekstisõnumite lugemist, sotsiaalmeedia postituste ja otsingute ajaloo jälgimist. Selleks kõigeks pole enam vaja kohtuvõimude luba, sest valitsuse serverid ehitatakse telekommunikatsioonifirmade ruumidesse ning pealtkuulatavad numbrid ja jälgitavad isikud pannakse paika vastavate ametnike poolt.

Ametnikud muidugi eitavad, et kedagi ilma väga mõjuva põhjuseta pealt kuulama hakataks, aga kui hakataksegi, on see kõik riigi heaks.

Üks ametnik ütles lausa, et uue süsteemiga inimeste privaatsus suureneb, sest kommunikatsiooniteenuseid pakkuvad firmad pole enam ise jälgimisega seotud ning nemad isegi ei tea, keda kuulatakse pealt ja keda mitte.

Vaata ka vidosid Indiast:Reklaam:Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

Copyright © NordenBladet 2008-2022 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service