NordenBladet — Pühapäeval, 11. veebruaril kuulutati Tartus välja Vikipeedia teadusfoto-konkursi võitjad. Auhinnad anti välja viies kategoorias ja aasta teadusfotograafi tiitli pälvis kolmes eri kategoorias žüriilt tunnustuse saanud biotehnoloog, Tartu ülikooli vilistlane Kertu Liis Krigul.

Auhinnatseremoonia Eesti Üliõpilaste Seltsi aulas juhatas ajaloolise ülevaatega teadusfotograafiasse sisse konkursi peakorraldaja Ivo Kruusamägi. Tallinna ülikooli teaduskommunikatsiooni lektor Arko Olesk pidas kõne teadusfoto olulisusest teaduse populariseerimisel, geneetik ja teaduse populariseerija Riin Tamm tegi ettekande geeniandmete visualiseerimisest ning lugusid oma fotode taga tutvustasid auhinnasaajad.

„Teaduse enda aspektist on peamised avastuslikud fotod, mis näitavad meile tänapäeva fotograafia vahendeid kasutades silmaga nähtamatuid asju avakosmosest või mikromaailmast ning on ise vahend teaduslike avastuste tegemisel,“ selgitas Arko Olesk. „Populariseerimisele aga aitavad kaasa fotod, mis tutvustavad meile teadusliku uurimistöö vahendeid ja teadlasi oma igapäevatöös neid kasutamas.“

„Vikipeedia on teadusfotode populariseerimisel asendamatu vahend ja ma julgustaksin kõiki sinna enda teadusfotosid üles laadima, et ka laiem üldsus teaduse igapäevaelust osa saaks“ rääkis aasta teadusfotograafi auhinna saanud Kertu Liis Krigul, kes kaitses Tartu ülikoolis 2016. aastal bakalaureusetöö ja õpib hetkel Norra teadus- ja tehnikaülikooli magistrantuuris biotehnoloogiat. „Minu jaoks on oluline, et teadlased oma tegemisi jagaksid ja seepärast hindan ka seda konkurssi.“

Krigul esitas konkursile nii mikroskoobifotosid kui ka pilte teadustöö argipäevast. „Teadusfotode puhul on oluline nende saamislugu ja seal toimuva kirjeldus. Üks foto ei saagi olla teaduslik ilma asjakohase kirjelduseta. Lisaks saavad selliste lugude kaudu inimesed lähemale teaduse telgitagustele ning see aitab mõista teaduse tähendust.“

Konkursile esitati kokku 144 fotot ning auhinnad anti välja viies kategoorias: mikroskoobifotod (võitja Mikk Vahtrus, TÜ füüsika doktorant ), inimesed teaduses (Margus Hendrikson), pildiseeriad (Heli Lukner, füüsikalise optika vanemteadur; Sandhra-Mirella Valdma, TÜ füüsika doktorant; Andreas Valdmann, TÜ füüsika doktorant), üldkategooria (Mihkel Kree, TÜ teaduskooli direktor) ja mittefotofailid (Maxim Bilovitskiy). Eripreemiad ajakirjadelt Imeline Teadus, Eesti Loodus, Horisont ning Regio said vastavalt Liisa PuuseppVeljo RunnelMikk VahtrusMargus Hendrikson ja Tõnu Pani.

Konkurss toimus Vikipeedias viiendat korda. Algselt Eesti-sisese võistlusena alustanud üritus on kasvanud ülemaailmseks ettevõtmiseks, kuhu viimasel korral laekus üle 10 000 foto enam kui 2200 osavõtjalt. Eesti võistlusel auhinnatud fotod osalevad rahvusvahelises finaalis, mille võitjad selguvad märtsi lõpuks.

Vaata võidufotosid siit.

Kõik konkursile esitatud fotod.

 

 

Allikas: Eesti Teadusinfosüsteem
Loe kõiki NordenBladet´i “Eesti uudised & info” rubriigi artikleid SIIT