Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumine 2017 - AJAKAVA & INFO

Soomes uuendatakse autokoolitust – sõitma võib õppida vanemate käe all

NordenBladet — Kui Eestis muutuvad sõiduõpetuse nõuded üha rangemaks, siis Soomes leevendatakse järsult autokoolituse nõudeid. Sõiduõpetajaks võib olla näiteks lapsevanem. Valitsuse eesmärk on panna lapsevanemad lastele autosõitu õpetama ja seda võimalikult suures ulatuses, vahendab Helsingin Sanomat.

Juhilubade taotlemise uuendused on praegu menetluses Soome parlamendis. Sellega väheneb kutseliste autokoolide roll ning rohkem rõhku pannakse peresisesele koolitusele. Nimelt näitavad uuringud, et vanemad on sama head õpetajad kui autokoolid.

Selleks et oma lapsele sõitu õpetada, piisab lihtsalt teatamisest. Mingit eksamit pole selleks enam vaja teha.

Sõiduõpetaja peab olema vähemalt 25-aastane ja tal peab olema vähemalt 5 aasta pikkune juhistaaž.

Sõidu õpetamiseks peab autol olema kõrvalistuja piduripedaal, aga auto ei pea läbima eraldi ülevaatust. Teise piduripedaali olemasolu kontrollib politsei.

Lapsele võib sõitu õpetada, kui laps saab 16-aastaseks. See tähendab, et senise ühe aasta asemel on sõiduõpetuseks aega kaks aastat.

Kui uus kord jõustub, on Soomes sama süsteem kui Rootsis. Näiteks Rootsis on 90 protsenti sõiduõppest just lapsevanemate õlgadel. Soomes on seni vanemate läbi viidud sõiduõpetuse osa olnud 20 protsenti.

Kui praegu toimub Soomes osa sõiduõpetusest pärast juhiloa saamist, siis uue korra järgi pole pärast juhiloa saamist vaja enam autokooli minna. Selle asemel on vaja enne sõidueksamit läbi teha riskitunnetuse 8-tunnine kursus.

Teine kohustuslik osa on esimest korda juhiloa taotlejatele mõeldud 4-tunnine põhikursus. Praegu on kohustuslik teooria osa 19 tundi.

Uuenduse peamine eesmärk on alandada juhiloa hinda, mis Soomes on praegu Euroopa kallimaid. Seetõttu on lubade taotlemine Soomes vähenenud ja luba taotletakse üha vanemas eas. Praegu on umbes 60 protsendil 18-aastastest juhiluba.

Juhiloa taotlemise hind on praegu Soome autokoolides 2000 euro ringis. Ise õppides on maksumus poole madalam.

Autokoolidele tähendab uus süsteem suurt lööki, seetõttu on autokoolid seisnud muudatusele vastu. Uus süsteem peaks jõustuma järgmise aasta juuli algul.

 

Allikas: Eestinen.fi
Loe kõiki NordenBladet´i “Soome uudised & info” rubriigi artikleid SIITAdvertisements: vacationhunter online anigif nordenbladet
Copyright © NordenBladet 2008-2017 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian language.
Nordic News Service


blog.tr.ee

socialbakers